Blister Paketleme Uygulamaları ve Statik Elektriklenme Çözümleri

Blister Paketleme
  • Ürün Kataloğu: indir

Termoform makinelerindeki ürünün vakum ile şekillendirme sırasında malzeme yüzeyinde statik elektrik oluşmaktadır. Bazı zamanlar statik elektrik problemi üretimi aksatabilmekte ve tepsi şeklindeki viyollerin toz çekmesine neden olmaktadır. İyonize hava nozullu antistatik barlar ile bu problemin üstesinden gelinebilir.

Oluşan tipik statik elektriklenme problemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Statik Şok (Çarpılma)

Üzerinde statik elektrik yüklü operatörler, blister paketleme üzerinde bulunan metal kapağa dokunduklarında çarpılır. Bunun sebebi elektriğin toprağa (eksiye) akmak istemesidir. Buradaki statik miktarı çok ise, bu tehlike arz etmektedir. Statik elektriği en aza indirmek için Fraser'ın 660 serisi antistatik çelik fırçaları kullanılabilir. Alternatif olarak, resimde gösterildiği gibi 3850 serisi Ionstrom antistatik barlar ile tüm kap nötralize edilebilir.

Statik elektriklenmenin bir diğer dezavantajı olan malzeme yüzeyinin toz çekmesidir. Bu tozlar, resimde de görüldüğü gibi hava üflemeli antistatik bardan gelen iyonize hava akımı ile önlenebilir. Bu sayede hem tozlanma hem de statik elektrik sorunu çözülmüş olur.

Eğer malzeme yüzeyinde yoğun bir statik elektrik var ise, viyolenlere yerleştirilen (otomatik olarak) ürünler statik yükün itmesi ile yerine oturmadan bölgeden uzaklaşır. Bu da eksik ürün dolumuna neden olur ve üretim aksar. Buna çözüm olarak, viyolenlere ürün yerleşmeden önce kısa mesafe antistatik bar ile yüzeydeki statik elektrik alınır.